Izhod iz enostavnega načina

Sredozemske kmetijske prakse in družbe v prilagajanju okoljskim spremembam

Nazaj na vrhnjo stran: Podstrani projektov

O raziskovalnem programu

Evidenčna številka ARISP5-0453

Trajanje programa: 1. 1. 2024–31. 12. 2027

Vodjadr. Jerneja Penca

Sredozemlje je vroča točka družbenega in okoljskega bogastva, a tudi sprememb, ki ogrožajo dobrobit in zdrav razvoj družb, pa tudi njihovo preživetje. Programska skupina proučuje okoljske spremembe, od vzrokov do njihovega izražanja, ter cilja na razumevanje medsebojnega učinkovanja teh dejavnikov na osi globalno-lokalno. V delu se osredotoča na sredozemsko kmetijstvo (npr. oljkarstvo), ter njegovo prehransko in družbeno-ekonomsko vrednost, vezano na trajnostno pridelavo in predelavo živil, zlasti z oljkarstvom oz. s pridelavo in predelavo kakovostnega olja na trajnostni način.

Raziskovalni program proučuje izbrane tematike in izzive Sredozemlja (npr. tehnologije pridelave in predelave hrane, ohranjanje značilnih habitatov), ki jih umešča v ohranjanje pestrosti in potenciala tega prostora, ter v zmanjševanje njegove ranljivosti. Izhodni modeli temeljijo na povezavah z ne-sredozemskimi okolji in družbami. Program krepi infrastrukturni in človeški raziskovalni potencial ZRS Koper ter prispeva v globalne tokove znanja. Pričakujemo multiplikativni raziskovalni in razvojni učinek, ki bo imel vpliv na znanstveno profiliranje in družbeno prilagajanje. Z raziskovanjem pomagamo oblikovati rešitve nacionalnega in lokalnega pomena, na primer z izvajanjem storitev nacionalnega referenčnega laboratorija in priporočili snovalcem politik, ter doprinašamo k globalnemu pretoku znanja za trajnostni razvoj družb.

Znanstveno delo raziskovalnega programa »Sredozemske kmetijske prakse in družbe v prilagajanju okojskim spremembam« (P5-0453) financira Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS).

Aris logo

Raziskovalna skupina:

Programska skupina je izrazito interdisciplinarna in vključuje discipline biotehnike in naravoslovja (kmetijstvo vključno z varstvom rastlin, živilska tehnologija vključno s senzorično analizo, kemija vključno z meroslovjem, (bio)informatika) ter družboslovja (geografija, politične vede, pravo, izobraževanje, okoljske študije).

Vodja projekta:

Raziskovalna skupina:

Mediteranski inštitut za okoljske študije:

Inštitut za oljkarstvo:


Raziskovalne aktivnosti:

Raziskovanje se izrecno usmerja v iskanje rešitev za družbeno-okoljsko krizo in identifikacijo intervencij, ki lahko prispevajo k preobražanju sistemov, zlasti v razvoju sonaravnih rešitev, upravljalskih strukturah, zagotavljanju verodostojnih proizvodov, sodelovanju deležnikov, uvajanju pametnih tehnologij, družbenih inovacijah, in izobraževanju za trajnost. Raziskovalno delo temelji na kombinaciji pristopov; tako tistih znotraj vzpostavljenih disciplin kot tudi učinkovitega interdisciplinarnega

in transdisciplinarnega pristopa. V družboslovju uporabljamo zlasti kvalitativne metode interpretacije in analize dokumentov in besedil, etnografsko terensko delo ter participativne metode. Naravoslovje in biotehnika temeljita na terenskih in laboratorijskih meritvah z uporabo naprednih senzorjev, merilnih postaj, programov in modelov za obdelavo podatkov; analizno delo pa temelji na uveljavljenih in lastnih razvitih metodah za določanje novih namernih in nenamernih snovi v živilih. Transdisciplinarnost omogočamo in razvijamo s problemskim pristopom relevantnih deležnikov glede na proučevani primer.