Opis
UPRAVLJANJE JEZIKOVNE RAZLIČNOSTI V JAVNI UPRAVI
Avtorica / Author: Zaira Vidau
Zaira Vidau v predstavljeni znanstveni monografiji dodaja k obstoječemu vedenju o problematiki oblikovanja (politične) kulturne identitete na prostoru ob slovensko-italijanski meji mnogo metodološko in vsebinsko novega. Posebno vrednost predstavlja analiza nastajanja italijanske nacije. Analiza procesov homogenizacije italijanske države in družbe v preteklih desetletjih razkrije temeljne razloge za zadržanost italijanskega okolja do narodno različnega. Pred seboj imamo delo, v katerem avtorica podrobno analizira posamezne »segmente« narodnih manjšin v deželi Furlaniji Julijski krajini tako, da umesti posamezno narodno manjšino najprej v prostor in čas. Upravljanje z narodno raznolikostjo v deželi Furlaniji Julijski krajini je predstavljeno skozi novo optiko.
Delo je novost v slovenski družboslovni znanstveni literaturi, v določenem smislu pionirsko, zato je pričakovati, da bo delo predstavljalo pomemben referenčni okvir pri razvoju (etno)-politologije.
(Iz recenzije izr. prof. dr. Mirana Komaca)
Knjiga predstavlja pomembni prispevek k proučevanju problematike manjšin v deželi Furlaniji Julijski krajini v kontekstu analize identitete italijanske države s stališča, ali ona vključuje elemente varstva večkulturnosti in večjezičnosti. Znanstveni rezultati te knjige so dobra podlaga za nadaljnje proučevanje teh vprašanj tako v okviru razvoja znotraj Italije, še posebej pa v kontekstu skupnega evropskega prostora, ki je odprl nove možnosti za razvejano, sodobno uveljavljanje slovenskega naroda (vključno z manjšinami v sosednih državah) v post-modernistični mednarodni skupnosti.
(Iz recenzije red. prof. dr. Silva Devetaka)