Evidenčna številka ARIS: J6-50187
Trajanje projekta: 1. 10. 2023 – 30. 9. 2026
Nosilec projekta: ZRS Koper, Inštitut za zgodovinske študije
Projekt naslavlja “globalno” Jugoslavijo – edino večjo evropsko članico gibanja neuvrščenih – kot osupljivo stikališče političnih, ekonomskih in kulturnih idej in praks, značilnih za industrializirani svetovni Sever in postkolonialni svetovni Jug od konca petdesetih do konca osemdesetih let 20. stoletja. Skozi študije primerov, ki zajemajo delovanje jugoslovanskih akterjev in posameznih projektov tako na političnem kot primarno nepolitičnem področju, ponujamo makro in mikro vpogled v večsmerni proces kroženja idej, strategij, znanj, kultur, praks in vrednot, ki se je razvijal znotraj gibanja neuvrščenih. Z multidisciplinarnim, zgodovinsko-antropološko-politološkim preučevanjem izkušenj gospodarstvenikov, študentov, kulturnikov in političnih mislecev na eni strani sledimo imaginarijem neuvrščenega zavezništva, ki so ga soustvarjali ti akterji, na drugi pa njihovi doživeti izkušnji na in v stiku s svetovnim Jugom, vključno z mnogimi protislovji.
Na podlagi arhivskih virov in ustne zgodovine prikazujemo izpogajano razmerje med posameznimi komponentami jugoslovanskega internacionalizma, na podlagi terenskih raziskav pa njegovo recepcijo s strani partnerjev v neuvrščenih državah. Ker je bilo prav to kritičen preizkus deklariranega partnerstva v praksi, zlasti pri razvojnem sodelovanju, nam preučevanje konkretnih projektov v afriških državah in sledenje izkušnjam posameznih akterjev na obeh straneh omogočata enega izmed prvih epistemoloških vpogledov v ambiciozen program gibanja neuvrščenih, t. i. kolektivno naslonitev na lastne sile. Prav tako izvirni so naši vpogledi v spreminjajoče se interakcije med domačo politiko, družbo in kulturo na eni strani ter mednarodne zaveze neuvrščenim partnerjem na drugi, kar preučujemo prek primerov izobraževalnih in kulturnih izmenjav.
Na makro ravni prinaša projekt svežo perspektivo transnacionalnega in primerjalnega zgodovinjenja fenomena neuvrščenosti. Na podlagi raziskave v različnih domačih in tujih arhivih identificiramo iz različnih delov sveta in različnih ideoloških izvorov prihajajoče impulze, ki so se kodificirali v jugoslovanski teoretski in politični misli, v pomembnem delu pa tudi v normativnem okviru gibanja neuvrščenih, G-77 in UNCTAD.
Vse naštete perspektive, pri katerih s sodobnim konceptualnim orodjem in metodološkimi pristopi od zgoraj in od spodaj osvetljujemo probleme jugoslovanskega internacionalizma, pomenijo upoštevanja vreden doprinos k razpravam o geopolitičnem strukturiranju povojnega sveta na »center«, »polperiferijo« in »periferijo« ter o dialogu Sever-Jug in srečevanju socialistične modernosti s postkolonialnimi realnostmi, ki jih naslavlja najnovejša globalna zgodovina. Obenem projektna skupina s svojo izrazito vpetostjo v mednarodna akademska omrežja in razvijanjem lastnih multidisciplinarnih pristopov, ki se v historični perspektivi še vedno redko uporabljajo, vzpostavlja dinamično raziskovalno jedro in krepi stik slovenske humanistike z bolj oddaljenimi svetovnimi konteksti, vendar skupnimi problemi preteklosti in sodobnosti.
Namen in pomen projekta:
Projekt se ukvarja z jugoslovanskim neuvrščenim internacionalizmom od konca petdesetih do konca osemdesetih let 20. stoletja, pri čemer globalno stikališče, ki ga je predstavljala Jugoslavija, tematizira kot prostor edinstvenega prepletanja političnih, ekonomskih in kulturnih zamisli in stvarnosti, značilnih tako za severno, industrializirano, kot južno, postkolonialno, hemisfero. Interdisciplinarna projektna skupina prav v razdvojenosti izhodišč jugoslovanskega neuvrščenega internacionalizma – med evropsko in neevropska identiteto, med marksistično-socialistično in ideološko pluralno pripadnostjo, med tehnokratsko miselnostjo in vernakularnimi realnostmi – ter v posledičnih kontradikcijah prepoznava nadvse produktiven prostor za raziskovanje in razpravo o tem, kako globoko so segle v tistem času globalno močno prisotne težnje po spreminjanju liberalnega svetovnega reda od znotraj in vzpostavljanju novega značaja odnosov med svetovnim Severom in Jugom. V nasprotju z večino obstoječih raziskav jugoslovanske neuvrščenosti, nas to razvejano področje mednarodnega delovanja jugoslovanske politike, institucij in posameznikov ne zanima kot vzvod za krepitev pozicije države v svetovnih razmerjih moči, ampak kot uvid v globalne politične, socialne in kulturne dinamike hladne vojne in celo časa po njej. Kot objekti analize nas s tega vidika zanimajo predvsem vprašanja, kot so imaginariji in doživete izkušnje ekonomskega vidika dekolonizacije, produkcije in cirkulacije znanj, konstrukcije skupnega dekolonialnega etosa in kulturnega samo-ozaveščanja ter geopolitična prestrukturiranja.
Na podlagi dolgotrajnih teoretskih priprav, sondaž raziskovalnih virov, metodološke inovativnosti ter nenazadnje ob izraziti vpetosti vodje in drugih članov projektne skupine v mednarodno akademsko okolje si projekt dovoljuje interdisciplinarno zasnovo raziskav, prek katere bo osvetlil širok spekter pojavnosti jugoslovanskega neuvrščenega internacionalizma, tako od spodaj navzgor kot od zgoraj navzdol ter hkrati v transnacionalni in komparativni perspektivi. Na ta način bomo lahko zaobjeli pester nabor raziskovalnih virov, razširili klasične interpretativne okvire in argumente ter pertinentno spregovorili o številnih topikah s področja diplomatske, ekonomske in kulturne zgodovine ter zgodovinske antropologije. Po našem prepričanju lahko šele takšna, interdisciplinarno pestra, vendar integrirana raziskava problematizira konvencionalna razumevanja in ustvari koherenten znanstveni rezultat, relevanten tudi za v mednarodnem okolju vzpenjajoče se kritične dekolonialne študije.
Projekt tvorijo štiri natančno definirane študije primerov: 1) prevajanje ekonomskih imaginarijev v prakso, pri katerem nas zanima umeščenost jugoslovanskih gospodarskih projektov kot odsev vodilnih razvojnih paradigem in strategij zavezništva G-77 ter kot odgovor na potrebo po vzpostavljanju samopreskrbnih ekonomij v novonastalih afriških državah; 2) vzorci prenosov znanja in medkulturnega posredovanja, kjer so bili glavni posredniki med jugoslovansko socialistično modernostjo in postkolonialnim okoljem študenti iz neuvrščenih držav različnih izobrazbenih profilov, katerih izkušnja je dragocena za analizo kulturnih in rasnih hierarhij, načina prenosa in aplikacije znanj, jugoslovanske konstrukcije védenja o neevropskem svetu, sobivanja različnih diskurzov ipd.; 3) skupni imaginariji emancipacije in solidarnosti so področje, kjer bo v ospredju kritično preverjanje procesov, materializiranih v postavljanju umetniških artefaktov, prevajanju neevropske literature in poučevanju nove globalne etike v osnovnih in srednjih šolah, pri katerih bo pozornost namenjena niansam med jugoslovanskim samorazumevanjem solidarnosti in enotnosti v protiimperialističnem boju na eni strani in vztrajajočimi vzorci eksotizacije ter depersonalizacije svojih novih »tovarišev« na drugi strani; 4) intelektualno in politično snovanje globalnega socialističnega »ekumenizma«, pri čemer bomo osvetlili jugoslovansko ideološko fleksibilnost, napajanje iz različnih idejnih izvorov in pripravljenost za sodelovanje s sorodnimi globalno orientiranimi vizijami, kar je skupaj rezultiralo v skorajda univerzalno aplikabilni ideji aktivne miroljubne koeksistence in tvornega sodelovanja različnih režimov in ideoloških sistemov.
Projektna skupina bo izkoristila fleksibilnost raziskovalne metode študij primerov kot specifične oblike interdisciplinarnih raziskav, ki ponuja celovit in poglobljen vpogled v vrsto tematik, pomenov in kompleksnih vprašanj ter njihovo kontekstualizacijo, ki pride zlasti do izraza v primerih, kjer so meje med kontekstom in problemom nejasne. Relacijska metodologija transnacionalne in globalne zgodovine nam omogoča primerno naslovitev vprašanja globalnih povezav, kulturnih transferjev in interakcij med različnimi deli sveta, tudi med makroregijami, ne da bi se pri tem omejevali na omejen spekter nacionalnih diplomacij. Za raziskavo perspektiv, osredotočenih na državo in institucije, se bomo oprli na pristope ekonomske in diplomatske zgodovine kot tudi mednarodnih odnosov. Kompleksnost večplastnih interakcij bomo preučevali na podlagi večinoma še neraziskanih korpusov virov v državnih in zasebnih arhivih, gradiv v lasti specializiranih znanstvenih ustanov, tiskovnih agencij, podjetij in nevladnih organizacij. Arhivske raziskave ključnih virov bodo izvedene v Sloveniji (Arhiv Republike Slovenije; različni regionalni in zasebni arhivi), Srbiji (Arhiv Jugoslavije; Diplomatski arhiv Ministrstva za zunanje zadeve; Muzej Jugoslavije, Jugoslovanska kinoteka), Nemčiji (Arhiv socialdemokracije: Arhiv Willyja Brandta), Avstriji (Avstrijski državni arhiv; Arhiv Bruna Kreiskega), Franciji (Knjižnica in arhiv OECD), Švici (Knjižnica in arhiv UNCTAD) in na Nizozemskem (Mednarodni inštitut za socialno zgodovino). Kombinacija institucionalnih virov z osredotočenostjo na ustne vire nam bo omogočila antropološki vpogled ne le v življenjske izkušnje posameznikov, temveč tudi v protislovja privilegiranih epistemoloških in političnih objektov sodobnosti na globalnem Severu in Jugu, kot so država, nacionalno gospodarstvo in ekonomski razvoj.
Za dosego ambiciozno zastavljenih ciljev združuje projekt potenciale s petih slovenskih znanstvenih institucij in konstituira skupino devetih raziskovalcev, ki ima v slovenskem akademskem prostoru največ izkušenj z neevropskim prostorom. Kot eden prvih nacionalnih raziskovalnih projektov, ki naslavlja tematike globalne zgodovine, z namenom krepitve tega v Sloveniji marginaliziranega raziskovalnega področja, ponuja tudi možnost usposabljanja raziskovalcem na začetni karierni stopnji. Projektni vodja Jure Ramšak, čigar raziskovalni interesi segajo na vsa opredeljena področja raziskovanja, njegovo sodelovanje/vodenje več nacionalnih in mednarodnih projektov pa govori v prid kompetenc avtonomnega raziskovalnega in koordinacijskega dela, bo nadzoroval izvajanje vnaprej definiranega načrta dela in skrbel za stimulativno razpravo med člani projektne skupine in soočanje raziskovalnih izsledkov, kar bo na koncu pripeljalo do sintetično zasnovane monografije z mednarodno prepoznavnostjo. Prispevki v tej monografiji bodo poleg izvirnih znanstvenih člankov (v skupnem ekvivalentu 1–2 enoti na vsakega člana projektne skupne) v vodilnih revijah s področja diplomatske in ekonomske zgodovine ter politologije in antropologije predstavljali glavni rezultat projekta, pospremljen z vrsto mednarodnih diseminacijskih aktivnosti. V skladu z definiranimi delovnimi obveznostmi bodo v različnih obdobjih izvajanja projekta člani interdisciplinarne, starostno in spolno mešane projektne skupine: zgodovinarka Mateja Režek (2023–2026), antropolog in zgodovinar Gašper Mithans (2023–2026), zgodovinar Borut Klabjan (2023–2026), zgodovinar Jože Pirjevec (2023–2026), zgodovinar Aleš Gabrič (2024–2025), politolog Boštjan Udovič (2024), antropologinja Ana Sarah Lunaček Brumen (2024) in antopologinja Tina Palaić (2023–2024).
Vodja projekta
Projektna skupina
Članice in člani projektne skupine iz partnerskih ustanov
Raziskovalne aktivnosti
OBDOBJE | AKTIVNOST / DOSEŽEK |
November 2023 | Uvodno srečanje članov projektne skupine |
Okt. 2023–Feb. 2024 | Analiza sekundarne in teoretske literature ter skupna diskusija; individualni sestanki raziskovalcev, sodelujočih znotraj posameznih tematskih sklopov |
Marec–Julij 2024 | Diskusija o teoretskih aspektih; identifikacija nadaljnjih vzporednih problematik; priprave na empirično raziskavo |
Avg. 2024–Feb. 2025 | Prva faza glavne empirične raziskave (v arhivih in knjižnicah ter terensko delo), urejanje in analiza zbranih podatkov |
Marec–Maj 2025 | Vmesna delavnica članov projektne skupine in vabljenih tujih raziskovalcev; individualne in skupinske predstavitve na mednarodnih konferencah |
Maj–Sep. 2025 | Pisanje znanstvenih besedil in njihova oddaja znanstvenim revijam |
Oktober 2025 | Priprava mednarodne znanstvene konference |
Nov. 2025–Feb. 2026 | Druga, dopolnilna faza empirične raziskave v arhivih in knjižnicah |
Januar 2026 | Prijava skupnega panela na letno konvencijo ASEEES |
Mar.-Apr. 2026 | Dopolnjevanje recenziranih znanstvenih besedil |
Maj 2026 | Zaključna mednarodna znanstvena konferenca, na kateri bodo sodelovali vsi člani projektne skupine in drugi eksperti |
2026 | Objava izvirnih znanstvenih člankov in skupne monografije. |
Izvedba
Mednarodna znanstvena delavnica
»Kritična dekolonialna historiografija in raziskovanje jugoslovanske neuvrščenosti« in gostujoče predavanje dr. Nemanje Radonjića: Afrika kao »daleko ogledalo« Jugoslavije (Center humanističnih znanosti ZRS Koper, 29. april 2024)
https://www.youtube.com/watch?v=eIhSV8jHwvA
Rezultati projekta
2024
RAMŠAK, Jure. Jugoslavija i ambivalentnost ekonomske saradnje Jug-Jug u sedamdesetim i osamdesetim godinama. Tokovi istorije : časopis Instituta za noviju istoriju Srbije = journal of the Institute for recent history of Serbia. 2024, 1, str. 203-224. ISSN 0354-6497. https://tokovi.istorije.rs/lat/uploaded/1%202024/Tokovi%20istorije%201%202024%20RAMSAK.pdf, https://dirros.openscience.si/IzpisGradiva.php?id=18873, https://doi.org/10.31212/tokovi.2024.1.ram.203-224, DOI: 10.31212/tokovi.2024.1.ram.203-224. [COBISS.SI-ID 194436099], [SNIP, Scopus]
RAMŠAK, Jure. Najzvestejši uresničevalec mednarodnega razvojnega konsenza v praksi? Jugoslovansko gospodarstvo med globalnim severom in jugom : prispevek na Kritična dekolonialna historiografija in raziskovanje jugoslovanske neuvrščenosti, mednarodna znanstvena delavnica, Center humanističnih znanosti ZRS Koper, 29. april, 2024. [COBISS.SI-ID 194743811]
KLABJAN, Borut. Naša Afrika. Spominski trikotnik med Jugoslavijo, Italijo in Etiopijo : prispevek na Kritična dekolonialna historiografija in raziskovanje jugoslovanske neuvrščenosti, mednarodna znanstvena delavnica, Center humanističnih znanosti ZRS Koper, 29. april, 2024. [COBISS.SI-ID 194744835]
REŽEK, Mateja. Reprezentacije globalnega juga in neuvrščenosti v šolskih učbenikih in učnih načrtih socialistične Slovenije/Jugoslavije : prispevek na Kritična dekolonialna historiografija in raziskovanje jugoslovanske neuvrščenosti, mednarodna znanstvena delavnica, Center humanističnih znanosti ZRS Koper, 29. april, 2024. [COBISS.SI-ID 194782723]
REŽEK, Mateja. Reprezentacije globalnega juga in neuvrščenosti v šolskih učbenikih in učnih načrtih socialistične Slovenije/Jugoslavije : prispevek na Kritična dekolonialna historiografija in raziskovanje jugoslovanske neuvrščenosti, mednarodna znanstvena delavnica, Center humanističnih znanosti ZRS Koper, 29. april, 2024. [COBISS.SI-ID 194782723]
GABRIČ, Aleš. Slika Afrike v knjižni zbirki, ki odpira drugačne perspektive : prispevek na Kritična dekolonialna historiografija in raziskovanje jugoslovanske neuvrščenosti, mednarodna znanstvena delavnica, Center humanističnih znanosti ZRS Koper, 29. april, 2024. [COBISS.SI-ID 194753539]
LUNAČEK, Sarah. Snemalci “Filmskih novosti” v Afriki : prispevek na Kritična dekolonialna historiografija in raziskovanje jugoslovanske neuvrščenosti, mednarodna znanstvena delavnica, Center humanističnih znanosti ZRS Koper, 29. april, 2024. [COBISS.SI-ID 194747907]
MITHANS, Gašper. Sodelovanje med Socialistično republiko Slovenijo in afriškimi državami članicami gibanja neuvrščenih na področju izobraževanja : prispevek na Kritična dekolonialna historiografija in raziskovanje jugoslovanske neuvrščenosti, mednarodna znanstvena delavnica, Center humanističnih znanosti ZRS Koper, 29. april, 2024. [COBISS.SI-ID 194779395]
PALAIĆ, Tina. Sodelovanje študentov iz neuvrščenih dežel pri konstrukciji muzejskega znanja : primeri Slovenskega etnografskega muzeja, Etnografskega muzeja Zagreb in Muzeja afriške umetnosti v Beogradu : prispevek na Kritična dekolonialna historiografija in raziskovanje jugoslovanske neuvrščenosti, mednarodna znanstvena delavnica, Center humanističnih znanosti ZRS Koper, 29. april, 2024. [COBISS.SI-ID 194784515]
2023
UDOVIČ, Boštjan. Development studies in Slovenia : short lecture : Development studies in the times of crises. Joint EADI-KRTK Conference, 20th of April 2023, KRTK, Budapest. [COBISS.SI-ID 149890563]
REŽEK, Mateja. Imaginariji zunanjega sveta v slovenskih zgodovinskih učbenikih : Mednarodna znanstvena delavnica Južnoslovanske modernost(i), pogled od znotraj, Koper, 13. oktober 2023. [COBISS.SI-ID 170166531]
PALAIĆ, Tina. Yugoslav self-representation and conceptions of the Other in cultural exchange activities within the Non-Aligned Movement : online predavanje na mednarodni konferenci Contentious Collections in Central and Eastern Europe: The Legacy of Ethnographic Shows and Beyond, 26–27 October 2023. [COBISS.SI-ID 185634563]