Podrobnejši slovar je na voljo v spletni aplikaciji Slovenski terminološki portal na naslovu Terminološki slovar odprte znanosti. In v spletni verziji priročnika Spoznaj FAIR: priročnik o odprti znanosti v Sloveniji.
Odprti dostop do publikacij: celotno besedilo publikacije je brezplačno dostopno na založnikovi spletni strani in/ali v zaupanja vrednem repozitoriju. Na spletni objavi so nedvoumno navedene licence, ki definirajo avtorske pravice objave (npr. CC BY 4.0 za članke ali CC BY-NC 4.0 za monografije). Nosilec materialnih avtorskih pravic izdajatelju dovoli objavo, vsem uporabnikom pa daje prosto, nepreklicno in stalno pravico dostopa do dela ter dovoljuje razmnoževanje, uporabo, razširjanje, prenos in javni prikaz dela, izdelavo in distribucijo izpeljanih del v katerem koli digitalnem mediju za kateri koli odgovoren namen (dovoljeno uporabo označi na primer z licencami avtorskopravnega modela Creative Commons).
Odprtodostopna revija: celotna vsebina revije (vsi članki) je odprtodostopna. Založnik revije se poslužuje avtorskopravnega modela, po katerem avtor obdrži materialne avtorske pravice. Nadaljnjo uporabo vsebine revije definira založnik z licencami (npr. licence Creative Commons CC BY 4.0 za članke).
Prosti dostop do publikacij: Celotno besedilo publikacije je brezplačno dostopno na svetovnem spletu (v večini primerov na založnikovi spletni strani), vendar je vsebina varovana z določili avtorskega prava, značilnimi za objave v naročniških znanstvenih publikacijah. Avtor je materialne avtorske pravice prenesel na založnika, ki s tem postane imetnik teh pravic in torej ureja (omejuje) pravice do razmnoževanja, uporabe, razširjanja, prenosa in javnega prikaza dela, izdelave in distribucije izpeljanih del v katerem koli mediju ipd. Takšna objava znanstvene publikacije ne izpolnjuje pogoje iz 3. člena Uredbe.
Diamantni odprti dostop: velja za objave v revijah in monografijah, ki jih izdajajo založbe po neprofitnem založniškem modelu. Vsebina publikacij je v celoti odprtodostopna, objavljanje je za avtorje brezplačno. Avtorji obdržijo materialne avtorske pravice in dovolijo deljenje in ponovno uporabo znanstvenega dela (praviloma uporaba in predelava v komercialne namene ni dovoljena).
Zlati odprti dostop: velja za objave v odprto dostopnih revijah in monografijah, pri katerih je potrebno za objavo plačati (APC – article processing charge; BPC – book processing charge).
Zeleni odprti dostop: velja za objave v naročniški reviji, ki jih je avtor ali knjižnica v njegovem imenu najpogosteje v obliki recenziranega rokopisa (angl. AAM – author accepted manuscript / postprint) arhivirala v repozitoriju. Njihova dostopnost je pogosto omejena s časovno zaporo, t. i. embargom, nadaljnja uporaba je praviloma določena z založnikovo politiko samoarhiviranja (več o založniških politikah samoarhiviranja na portalu Open Policy Finder).
Hibridna revija: naročniška revija (tj. za branje dostopna proti naročnini), ki avtorju ob plačilu APC omogoča odprto objavo posameznih člankov, medtem ko so ostali deli revije dostopni samo naročnikom.
APC (angl. Article Processing Charge): Strošek, ki ga mora poravnati avtor za objavo članka v odprtem dostopu.
BPC (angl. Book Processing Charge): Strošek, ki ga mora poravnati avtor za objavo monografije v odprtem dostopu.
Postprint: avtorjeva končna in recenzirana različica besedila (angl. Author’s Accepted Manuscript – AAM), sprejetega v objavo. Vsebuje vse uredniške popravke (recenzentski postopek), vendar nima vseh grafičnih elementov in oblikovanja založnika.
VoR (angl. Version of Record): različica besedila, ki vsebuje vse uredniške popravke (recenzentski postopek) in končno oblikovanje za namene objave na spletni strani založnika.
DiRROS: Digitalni repozitorij raziskovalnih organizacij Slovenije, ki je v vlogi institucionalnega repozitorija ZRS Koper.
Creative Commons licence: so pravno orodje, ki avtorjem pomaga zaščititi njihove avtorske pravice, hkrati pa avtorji z licenco povedo, pod katerimi pogoji dovolijo uporabo svojih avtorskih del. Licence natančno opredeljujejo pogoje uporabe del. Slovenski prevodi licenc Creative Commons.
Več splošnih informacij je na voljo tukaj: https://odprta-knjiznica.si/odprto-objavljanje/nacini-odprtega-objavljanja/.