Izhod iz enostavnega načina

Ravnanje z raziskovalnimi podatki in drugimi rezultati raziskav

Nazaj na vrhnjo stran: Odprta znanost

Uredba o izvajanju znanstvenoraziskovalnega dela v skladu z načeli odprte znanosti v 4. in 5. členu ureja odprti dostop do raziskovalnih podatkov in drugih rezultatov raziskav. Med raziskovalne rezultate poleg znanstvenih publikacij šteje še raziskovalne podatke, programsko opremo, ki je nastala kot rezultat raziskav, ter druge vrste raziskovalnih rezultatov v digitalni obliki. Od izvajalcev znanstvenoraziskovalne dejavnosti zahteva, da zagotovijo ravnanje z raziskovalnimi podatki in drugimi rezultati raziskav, ustvarjenimi v okviru javno sofinanciranih raziskav, v skladu z načeli FAIR, ki omogočajo njihovo najdljivost, dostopnost, povezljivost in ponovno uporabo. Pri tem zakonodaja dopušča nekatere izjeme od popolnoma odprtega dostopa do raziskovalnih podatkov in drugih rezultatov raziskav v utemeljenih primerih, ko popolnoma odprt dostop preprečuje:

  • varstvo intelektualne lastnine,
  • varstvo osebnih podatkov,
  • varnost oseb ali države

ali če obstajajo druge zakonske omejitve.

Izvajalci znanstvenoraziskovalne dejavnosti skladnost z uredbo zagotovijo na način, da raziskovalne podatke in druge rezultate raziskav čim prej po nastanku shranijo v t.i. zaupanja vrednih repozitorijih, kar omogoči dolgotrajno hrambo in odprto dostopnost. Priporočamo, da dolgotrajno hrambo podatkov raziskovalke in raziskovalci prednostno zaupajo nacionalnim ali mednarodnim področnim podatkovnim repozitorijem. Če ti niso na voljo za določeno znanstveno področje, so raziskovalni podatki in drugi rezultati raziskav lahko shranjeni in odprto dostopni v zaupanja vrednih splošnih repozitorijih. V vsakem primeru pa morajo biti raziskovalni podatki hranjeni v repozitoriju opremljeni z metapodatki, vključno z informacijami o orodjih in instrumentih, potrebnih za njihovo validacijo ter njihovo morebitno ponovno uporabo. Pri oblikovanju metapodatkov naj izvajalci upoštevajo posebnosti znanstvenih področij.

Eden od odločilnih elementov pri odgovornem ravnanju z raziskovalnimi podatki t.i. načrt ravnanja z raziskovalnimi podatki (NRRP). V projektih evropskega raziskovalnega prostora je priprava NRRP (Data Management Plan – DMP) že ustaljena praksa, v slovensko raziskovalno okolje pa ga ARIS uvaja z razpisi za raziskovalne projekte v letu 2025. V ta namen je ARIS pripravila predlogo za izdelavo NRRP, ki temelji na anotiranem prevodu predloge, ki je v uporabi v programu Horizont Evropa.


Dodatni viri

Raziskovalkam in raziskovalcem, ki se soočajo z izdelavo NRRP za njihove raziskovalne projekte priporočamo, da se za pomoč obrnejo na institucionalne podatkovne svetovalce. Na spletu pa je na voljo vrsta orodij in pomagal, ki jih je priporočljivo uporabiti v ta namen: