Izhod iz enostavnega načina

Elektronski viri

Nazaj na vrhnjo stran: Knjižnica ZRS Koper
Knjižnica ZRS Koper

ZRS Koper svojim zaposlenim in uporabnikom knjižnice omogoča dostop do licenčnih elektronskih informacijskih virov JSTOR, Taylor & Francis in SienceDirect, do katerih je mogoč dostop tako iz omrežja ZRS Koper kot tudi preko oddaljenega dostopa.

JSTOR

JSTOR je elektronski arhiv, ki omogoča dostop do obsežnega arhiva več kot 1700 znanstvenih časopisov z različnih področij, predvsem družboslovja in humanistike deloma pa tudi naravoslovja. Poleg tega ponuja tudi dostop do e-knjig, raziskovalnih poročil in zbirk primarnih virov, kot so zgodovinski dokumenti. Uporabniki lahko iščejo po celotnem besedilu, kar omogoča poglobljeno raziskovanje in analizo vsebine. JSTOR je še posebej uporaben za raziskovalce, študente in učitelje, saj nudi zanesljive in kakovostne vire. Poseben poudarek je na starejših letnikih revij, ki so pogosto dostopni že od začetka njihovega izhajanja. Dostop do najnovejših letnikov najpogosteje ni mogoč, saj zapora dostopa običajno traja dve do tri leta. Uporabniki ZRS Koper imajo dostop do arhivskih zbirk Arts & Sciences I, II, III, V, VII, XIII.

ScienceDirect

ScienceDirect je zbirka elektronskih virov, ki omogoča dostop do znanstvenih člankov, ki jih objavlja založba Elsevier. V bazi so zajeta predvsem področja naravoslovja, tehnike, medicine, v manjši meri pa tudi družboslovja in humanistike. Ponuja dostop do več milijonov člankov in poglobljenih raziskav, vključno s preglednimi članki ter najnovejšimi raziskovalnimi dosežki. Uporabniki lahko iščejo po ključnih besedah in temah ter dostopajo do recenziranih in strokovno preverjenih vsebin. ScienceDirect je ključni vir za raziskovalce, znanstvenike in strokovnjake, saj omogoča ažurne in visoko kakovostne informacije. Zaposleni ZRS Koper imajo dostop do paketa Freedom Collection, ki vsebuje skoraj 2.000 tekočih naslovov revij.

OBJAVLJANJE V ODPRTEM DOSTOPU

V času trajanja pogodbe z založnikom Elsevier za leto 2025, je korespondenčnim avtorjem iz ZRS Koper na voljo neomejeno število brezplačnih objav člankov (t.i. vavčerjev brez plačila APC – Article Processing Charge) za objave v odprtem dostopu v ca. 1.660 hibridnih revijah založnika.

Upravičenost koriščenja vavčerja za objavo članka v odprtem dostopu v izbrani reviji avtorji preverijo na “Find a participating journal” (prikaz za iskani naslov hibridne revije iz ažurnega seznama pri založniku).

Informativen seznam naslovov revij, za katere veljajo navedene ugodnosti, je na voljo v tabeli ScienceDirect_seznam revij_vavčerji_2025 z ločenima zavihkoma za hibridne revije in hibridne revije samo za UL. Seznam upravičenih hibridnih revij se lahko občasno spremeni, možna so dodajanja novih naslovov revij in spremembe poslovnega modela ali lastništva revij. Zato avtorjem priporočamo, da upravičenost koriščenja vavčerja vedno najprej preverijo na povezavi “Find a participating journal“.

Za revije v zlatem odprtem dostopu navedene ugodnosti ne veljajo, objave v teh revijah so plačljive. Naslove teh revij lahko avtorji preverijo tukaj.

Korespondenčni avtor ali avtorica se morata pri oddajanju prispevka identificirati kot člana ustanove, članice konzorcija. Identifikacija poteka preko domene njihove elektronske pošte in/ali preko imena ustanove. Avtor ali avtorica po sprejemu članka v objavo, v založnikovem sistemu izbereta možnost odprte objave, pripadnost korespondenčnih avtorjev ustanovam konzorcija in upravičenost do popusta pa potrdimo še v knjižnici ZRS Koper. Še več informacij o objavljanju v odprtem dostopu pri založbi Elsevier ter o številu vavčerjev, ki so še na voljo, je objavljenih na spletni strani nosilca konzorcija.

Taylor & Francis

Taylor & Francis SSH Library je digitalna zbirka, osredotočena na področja družboslovja in humanistike. Vsebuje dostop do 1490 časopisov s področja družbenih ved in humanistike (antropologija, arheologija, umetnost, ekonomija, pravo, izobraževanje, geografija, knjižničarstvo, informacijska znanost, kultorologija, komunikologija, socialno delo, politologija, mednarodni odnosi, psihologija, sociologija, turistika, šport, varnostne študije). Zbirka vključuje recenzirane znanstvene revije ter strokovne revije. Zbirka Taylor & Francis SSH Library je zasnovana za raziskovalce, študente in strokovnjake, ki iščejo poglobljene in zanesljive vire na navedenih področjih.

OBJAVLJANJE V ODPRTEM DOSTOPU

V času trajanja pogodba z založnikom Taylor & Francis vsem sodelavkam in sodelavcem članic nacionalnega konzorcija omogoča uporabo omejenega števila t.i. vavčerjev za objave prispevkov v odprtem dostopu v hibridnih revijah Open Select Standard Journals. V ostalih revijah Open Select Journal so upravičeni avtorji upravičeni do popusta na stroške objave članka v višini 5 %.

Avtorji se morajo pri oddajanju svojega prispevka identificirati kot člani ustanove, članice konzorcija. Identifikacija poteka preko domene njihove elektronske pošte in/ali preko imena ustanove. Po sprejetju članka v objavo mora upravičeni avtor izpolniti in potrditi sporazum za objavo članka (ang. author publishing agreement; APA). Če želi koristiti vavčer za odprti dostop, mora izbrati objavo v odprtem dostopu in eno izmed licenc Creative Commons. Ko je sporazum za objavo članka potrjen in je bila izbrana objava v odprtem dostopu, se članek naloži na portal, kjer čaka na odobritev koriščenja vavčerja. Če so vavčerji na voljo, je koriščenje vavčerja odobreno in članek je objavljen v odprtem dostopu. V primeru, da vavčerji niso več na voljo, ima avtor ponovno možnost izpolnjevanja sporazuma za objavo članka, torej se lahko odloči, da članek ni objavljen v odprtem dostopu in mu tako ni potrebno plačati APC-ja. V primeru, da se ponovno odloči za objavo v odprtem dostopu bo prejel račun za APC.

Še več informacij o objavljanju v odprtem dostopu pri Taylor & Francis ter o številu vavčerjev, ki so še na voljo, je objavljenih na spletni strani nosilca konzorcija.


Izvleček iz licenčnih določil glede dovoljene uporabe elektronskih virov:

Uporabniki ZRS Koper licenčne elektronske vire uporabljajte v skladu z veljavno zakonodajo in sklenjenimi licenčnimi pogodbami, ki so jih knjižnice, članice nacionalnih konzorcijev (in v njihovem imenu nosilci konzorcijev), sklenile z založniki. Ob uporabi vsak uporabnik elektronskih virov  prevzame svojo materialno in kazensko odgovornost.

Dostop do gradiva obsega priklic, prikaz na zaslonu, iskanje, nalaganje, tiskanje in shranjevanje posameznih člankov za namene raziskave, za izobraževalne in osebne namene. Uporabniki lahko prevzemajo podatke ali tiskajo omejeno število kopij, navedb, odlomkov, celotnega ali delov besedila, jih shranijo v elektronski obliki in pošljejo po elektronski pošti.

  • Kopiranje in shranjevanje celotnih številk revij uporabnikom ni dovoljeno. Dovoljena je uporaba zmernega obsega licenčnega gradiva za pripravo predavanj in drugih gradiv za izobraževalne namene.
  • Podatkov iz elektronskih virov ne smete (neposredno ali posredno) kopirati, distribuirati, prodajati ali z njimi graditi svojih podatkovnih zbirk, razen če je to za posamezen vir izrecno dovoljeno v licenčnih pogojih. Za lastne študijske, raziskovalne ali pedagoške potrebe je dovoljeno narediti le en izvod izpisov posameznega iskanja v elektronski ali papirni obliki.
  • Pridobljene podatke lahko uporabljate le za nepridobitne namene v okviru raziskovalnih ali izobraževalnih dejavnosti. Komercialna uporaba ni dovoljena.
  • Besedil, pridobljenih iz elektronskih virov, ne smete spreminjati, prilagajati, prevajati ali uporabljati za izvlečke.
  • Prikazovanje licenčnega gradiva ni dovoljeno na javno dostopnih spletnih straneh in omrežjih (npr. članka revije, ki je del licenčnega gradiva, ni dovoljeno posredovati na javne elektronske liste ali objaviti na javno dostopnih spletnih straneh).
  • Spoštovati morate prepoved medknjižnične izposoje in posredovanja dokumentov za tako pridobljena gradiva v elektronski obliki.

Za kakršnekoli informacije v zvezi z uporabo elektronskih virov nas lahko kontaktirate z e-pošto na naslov: .