Izhod iz enostavnega načina

Maja Zadel: TRANSKULTURNOST V OBJEMU NACIONALIZMA

Avtorica / Author: Maja Zadel

Strani / Pages: 288

Leto / Published: 2020

Jezik / Language: slovenski

ISBN: 978-961-7058-40-6

18,00  (Brez DDV: 17,14 )

Šifra: 978-961-7058-40-6
Kategoriji: ,
Oznake: , ,

Opis

TRANSKULTURNOST V OBJEMU NACIONALIZMA

Avtorica / Author: Maja Zadel

Avtorica v knjigi obravnava pomen transkulturacije med prebivalci Istre v Sloveniji. S proučevanjem vsakdanjih kulturnih vzorcev prebivalcev Istre, s posebnim poudarkom na vlogi slovenskih in italijanskih medijskih vsebin, avtorica s teoretično navezavo na Welscha, Bhabho, Anzaldúo, Halla in druge vpelje prevpraševanje transkulturnih in hibridnih identifikacij v konkreten prostor slovenske Istre. Posebno pozornost posveti (samo)opredeljevanju in pomenu (slovenske) nacionalne ideologije pri njegovem oblikovanju ter reproduciranju prevladujoče enoznačnih identitetnih opredeljevanj posameznikov.

Avtorica Maja Zadel v monografiji obravnava pomen transkulturacije med prebivalci Istre, ki živijo v državi Sloveniji, v historični perspektivi. Pojav obravnava holistično tako z vidika prouče­vane populacije kakor dejavnikov, ki ga oblikujejo, s posebnim poudarkom na vlogi italijanskih (in slovenskih) medijev v zgodovinski perspektivi. V navezavi na Welscha, Bhabho, Anzaldúo, Kraidyja, Halla in druge vpelje prevpraševanje transkulturnih in hibridnih identifikacij v konkreten prostor slovenske Istre, kjer so omenjene identifkacije del vsakdanje stvarnosti. Z vključevanjem elementov živete kulture, ponazarja primere hegemonega prisvajanja pomenov med tem, kar prebivalci območja razumejo kot »slovensko« in »italijansko« (»nacionalno«) kulturo.

Iz recenzije dr. Marije Jurić Pahor

 

Živimo v obdobju, ko imajo mediji pomembno vlogo pri vzdrževanju družbenih struktur in vrednot. Njihov vpliv pa je vse bolj prepoznan tudi v kontekstu vzpostavljanja identitet sodobnih posameznikov, pri čemer izstopajo predvsem transkulturne identifikacije in prakse. Monografija se torej ukvarja s preučevanjem vsakdanjih kulturnih vzorcev prebivalcev slovenske Istre ter z vlogo, ki jo imajo pri njihovem uveljavljanju medijske vsebine. Pri tem avtorica posveti posebno pozornost (samo)opredeljevanju, in sicer v odnosu do slovenstva. Posebej izpostavi delovanje hegemone nacionalne ideologije, ki reproducira prevladujoče enoznačno identitetno opredeljevanje posameznikov, obenem pa odpira teoretsko relevantna vprašanja o oblikovanju transkulturnih identitet sodobnih posameznikov.

Iz recenzije doc. dr. Blaža Lenarčiča

Izdajatelj: Znanstveno-raziskovalno središče Koper, Annales ZRS

Izdaja monografije je bila finančno podprta s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost Slovenije.

Dodatne informacije

Dimenzije 165 × 235 cm
Avtor/-ji

Jezik

Leto izida

ISBN 978-961-7058-40-6
Število strani 288