Opis
IZOLA 1945-1991. Iz zgodovine občine od osvoboditve izpod fašizma do ustanovitve samostojne Republike Slovenije
Avtor / Author: Janez Kramar
Knjiga o zgodovini Občine Izola od osvoboditve leta 1945 do osamosvojitve Slovenije leta 1991 je razdeljena na 4 dele:
V 1. delu zajema obdobje od maja 1945 do Londonskega memoranduma 1954, avtor opisuje diplomatski boj za priključitev Primorske in Istre Jugoslaviji, razvoj izolskih slovenskih in italijanskih političnih organizacij ter ljudske oblasti, v pregledu gospodarstva pa se največ zaustavlja pri izolski ribji industriji, ki je doživela hud udarec zaradi odvoza njenih strojev. Zaustavi se tudi pri agrarni reformi in zadružništvu, prosveti in kulturi ter zdravstvu. Zelo pomembno je poglavje o odseljevanju izolskih občanov, ki so odhajali že med vojno, množično pa po vojni zaradi nasprotij ob resoluciji Informbiroja in zaradi tržaške krize leta 1953.
V 2. delu je prikazan razvoj Občine Izola od Londonskega memoranduma 1954 do podpisa Osimskega sporazuma 1975. Tudi tu avtor najprej opisuje razvoj političnih organizacij ter ljudske oblasti, zatem pa razvoj industrije, ribištva itd. Izola je v tem obdobju doživela velik razmah, 20 kratno povečala svoj mestni teritorij in se razrasla v nove zazidalne cone za industrijo, obrt, stanovanja itd. Z izgradnjo Belvederja in Simonovega zaliva je poskrbela tudi za razvoj turizma, z investicijami za razvoj slovenskega in italijanskega šolstva ter kulture, prispevala je sredstva za spomeniško obnovo Besenghijeve in Manziolijeve palače ter cerkve Marije Alietske itd.
V 3. delu avtor prikazuje obdobje od Osima (1975) do razglasitve samostojne Slovenije 1991. Tudi tu opisuje najprej aktivnosti izolskih političnih organizacij, nato pa delovanje vseh vej gospodarstva in družbenih dejavnosti. Ta poglavja so – upravičeno – dodelana manj poglobljeno kot poglavja v 1. in 2. delu, ker je avtor sodil, da bi bile analize zaradi premajhne časovne distance preveč približne, poleg tega pa ga je pri natančnem razčlenjevanju že močno ovirala bolezen.
Knjiga se zaključuje s 4. delom, ki prinaša dragocene dokumentarne sezname premoženja in imen izolskih občanov, odseljenih v Italijo, zlasti v letih 1953-1955.
Urednik knjige Jože Hočevar
Izdajo monografije je finančno podprla: Občina Izola