Izhod iz enostavnega načina

VZPOSTAVLJANJE DRUGAČNE GLOBALIZACIJE

Nazaj na vrhnjo stran: Podstrani projektov

Evidenčna številka ARISN6-0304

Trajanje projekta: 1. 4. 2023 – 31. 3. 2026

Nosilec projekta: ZRS Koper, Inštitut za zgodovinske študije

Projekt se ukvarja s političnimi, ekonomskimi in antropološkimi vidiki svojevrstnega koncepta globalizacije, kot se je od začetka šestdesetih do konca osemdesetih let izoblikoval znotraj Skupine 77 in gibanja neuvrščenih. To večrazsežno problematiko naslavlja skozi prizmo Jugoslavije, ki je bila kot evropska in socialistična država v precej očitnem asimetričnem odnosu z večino članic te koalicije držav v razvoju s svetovnega Juga. Ob dejstvu, da je Beograd igral vlogo enega glavnih koordinatorjev gibanja neuvrščenih in njegovega glasnika navzven, zaradi česar imamo danes na voljo obilico raziskovalnih virov najrazličnejših provenienc, prepoznavamo člani projektne skupine prav v tej dvoumni vlogi Jugoslavije izjemen raziskovalni potencial, ki nam omogoča niansirano razpravo o globalnih problemih druge polovice 20. stoletja.

Za razliko od obstoječe historiografije, ki se osredotoča predvsem na vlogo političnih in diplomatskih elit pri določanju smeri gibanja neuvrščenih na najvišji ravni, je naš namen na podlagi pristopa komparativne in transnacionalne zgodovine umestiti jugoslovansko teorijo in praktične poskuse udejanjanja drugačne globalizacije v kontekst z različnih koncev sveta prihajajočih silnic, ki so skušale izzvati obstoječe mednarodne odnose in s katerimi je bilo jugoslovansko videnje globalnega razvoja bodisi v konvergentnem bodisi v divergentnem odnosu. Na ta način bomo naslovili topike, kot so transkontinentalizem, protihegemonija, rasne in kulturne hierarhije, ekonomske pravice in miroljubna koeksistenca, ki so zaznamovale jugoslovanski multilateralni angažma, hkrati pa so bile podvržene kritični preverbi skozi bilateralne odnose z vrsto afriških, azijskih in latinskoameriških držav.

Projekt identificira tri ključne raziskovalne tematike, s katerimi se bomo ukvarjali skozi izbrane študije primerov. Prvi raziskovalni sklop zajema vzpostavljanje ekonomskega zavezništva, kjer se najprej spremlja transnacionalna produkcija znanja in prispevek h konceptu Novega svetovnega ekonomskega reda, nato pa analizira aplikacijo teh načel v praksi v okviru t. i. sodelovanja Jug-Jug, v katerega so bila vključena tudi mnoga slovenska podjetja. Drugi raziskovalni sklop se prek antropološko-historiografske analize izkušnje tujih študentov ukvarja z vzorci prenosa znanj med kulturno, tehnološko in ideološko različno profiliranimi članicami gibanja neuvrščenih, pri čemer nas zanima zlasti kritični spoj med socialistično modernostjo in konstrukti postkolonialnih držav. Tretji raziskovalni sklop se na presečišču intelektualne in diplomatske zgodovine ukvarja z na vse konce sveta razpotegnjeno debato o imperializmu, dekolonizaciji, miru in sodelovanju različnih družbeno-političnih sistemov, v katero so bili vpleteni vodilni slovenski in jugoslovanski komunisti. V praktičnem smislu je tovrstna jugoslovanska ambicija tematizirana skozi analizo njene večplastne vpletenosti v bližnjevzhodno krizo kot eno izmed ključnih žarišč hladne vojne.

Projekt prinaša vrsto vidnih znanstvenih rezultatov, ki bodo pomembno prispevali zlasti k nastajajočemu polju preučevanja odnosov med socialističnimi državami in svetovnim Jugom. Projektne aktivnosti so zasnovane tudi kot platforma za izmenjavo teoretskih znanj in raziskovalnih izkušenj, v katero bodo vključeni tudi zunanji sodelavci. Z namenom krepitve multiperspektivnega pristopa k raziskovanju in razumevanju problemov, s katerimi se ukvarja projekt, bodo v njej sodelovali tudi perspektivni raziskovalci iz neevropskih držav, ki jih vidimo kot še posebej pomemben del prihodnjih raziskovalnih načrtov.

Aris logo

Namen in pomen projekta:

Prilagojeni projekt usklajuje s triletnemu obdobjem njegovega izvajanja izvirno delitev dela tako, da prvotne štiri faze preoblikuje v tri. Prva faza ni toliko posvečena nadaljnji elaboraciji študij primerov, pač pa spoznavanju z dodatnimi teoretskimi koncepti, zlasti s tistimi, na katere so nas napotili recenzenti Evropskega raziskovalnega sveta. Raziskave arhivskih in ustnih virov, predvidene v drugi fazi, so v skladu s finančnimi zmožnostmi prilagojenega projekta in namenom, opisanim v tč. 13, omejene na zbiranje virov v arhivskih institucijah s sedežem v Sloveniji, Srbiji in Avstriji oz. v okviru posameznih mednarodnih organizacij: Arhiv Republike Slovenije (fondi SI AS 537, SI AS 1134, SI AS 1140, SI AS 1165, SI AS 1271, SI AS 1277, SI AS 1589, SI AS 1931, SI AS 1944); Arhiv Jugoslavije (fondi AJ 130, AJ 142, AJ 507, AJ 675, AJ 751, AJ 782, AJ 803, AJ 837); Diplomatski arhiv Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije; Österreichisches Staatsarchiv (fond BMfAA); Kreisky Archiv, v omejenem obsegu tudi drugi relevantni repozitoriji mednarodnih organizacij, zlasti tisti, ki omogočajo spletni dostop do gradiv. Tretja faza projekta je tako kot v izvirnem predlogu namenjena analizi nabora primarnih virov, hkrati pa je vanjo v čim večjem obsegu vključen tudi smoter četrte faze izvirnega projekta, tj. poglobljena diskusija znotraj projektne skupine in z zunanjimi sodelavci, ki so že pristali na sodelovanje, s čimer bomo utrdili interpretativno vrednost naših izsledkov in jih oblikovali v mednarodno prepoznavne znanstvene rezultate. Prilagojeno finančnim zmožnostim, bo sodelovanje s tujimi eksperti potekalo na način delavnic v živo ali v virtualni obliki.

Projektni rezultati bodo v vsebinskem smislu sledili opredeljenim raziskovalnim tematikam, njihovo število in obseg pa se bosta ustrezno zmanjšala. Namesto predvidenih dveh zbornikov in dveh tematskih številk znanstvenih revij bomo objavili zbornik s fokusom na tretji raziskovalni tematiki in 3-4 izvirne znanstvene članke/poglavja v monografskih publikacijah kot rezultate dela na prvi in drugi raziskovalni tematiki. Projektne raziskave se bodo v pomembnem obsegu odražale tudi v načrtovani monografijah Jožeta Pirjevca o Kardeljevem konceptu globalnega socializma in Mateje Režek o jugoslovansko-izraelskih odnosih.

Diseminacijske aktivnosti bodo razporejene skozi celoten čas izvajanja projekta, vendar bodo namesto organizacije samostojnih dogodkov, ki naj bi se po prvotni zamisli odvijali tudi izven Evrope, imele večinoma obliko individualnih referatov (5-6) na mednarodnih konferencah in konvencijah, za katere bodo sredstva za udeležbo koriščena tudi iz drugih finančnih virov.

Vodja projekta

Projektna skupina


Raziskovalne aktivnosti:

Mejniki po prvem letuOpravljena analiza sekundarne literature in diskusija o teoretskih vidikih raziskave; zaključene priprave na empirične raziskave; predstavitev prvih izsledkov v obliki individualnih referatov.
Mejniki po drugem letuOpravljena glavnina empiričnih raziskav v arhivskih in bibliotečnih repozitorijih v okviru vseh treh raziskovalnih tematik; analiza in interna diskusija o zbranih podatkih; organizacija vmesne delavnice članov projektne skupine in vabljenih zunanjih sodelavcev.
Mejniki po tretjem letuOpravljene dodatne empirične raziskave; dokončanje znanstvenih besedil in njihova evalvacija s strani zunanjih sodelavcev; priprava in izvedba mednarodne znanstvene konference.

Izvedba

Mednarodna znanstvena delavnica »Južnoslovanske modernost(i): pogled od znotraj« (Koper, 13. oktober 2023, Center humanističnih znanosti ZRS Koper)


Rezultati projekta

2024

RAMŠAK, Jure. Jugoslavija i ambivalentnost ekonomske saradnje Jug-Jug u sedamdesetim i osamdesetim godinama. Tokovi istorije : časopis Instituta za noviju istoriju Srbije = journal of the Institute for recent history of Serbia. 2024, 1, str. 203-224. ISSN 0354-6497. https://tokovi.istorije.rs/lat/uploaded/1%202024/Tokovi%20istorije%201%202024%20RAMSAK.pdf, https://dirros.openscience.si/IzpisGradiva.php?id=18873, https://doi.org/10.31212/tokovi.2024.1.ram.203-224, DOI: 10.31212/tokovi.2024.1.ram.203-224. [COBISS.SI-ID 194436099], [SNIP, Scopus]

REŽEK, Mateja. Friendship at the service of national interests : Yugoslav-Israeli secret relations during the Cold war. V: LUKANC, Maja (ur.), VREČER, Nesa (ur.). International friendship within and beyond the Iron curtain : workshop, 18.-19. 4. 2024, Institute of contemporary history Ljubljana, Slovenia : book of abstracts. Ljubljana: Institute of contemporary history, 2024. Str. 3. https://www.inz.si/f/docs/Events/Book-of-Abstracts_International-Friendship.pdf. [COBISS.SI-ID 194089987]

RAMŠAK, Jure. Debts : killers of the Yugoslav-African non-aligned friendship?. V: LUKANC, Maja (ur.), VREČER, Nesa (ur.). International friendship within and beyond the Iron curtain : workshop, 18.-19. 4. 2024, Institute of contemporary history Ljubljana, Slovenia : book of abstracts. Ljubljana: Institute of contemporary history, 2024. Str. 4-5. https://www.inz.si/f/docs/Events/Book-of-Abstracts_International-Friendship.pdf. [COBISS.SI-ID 194091011]

RAMŠAK, Jure. ‘“None of us has money” : lack of non-monetary exchange and the decline of economic cooperation among developing countries in the 1980s’ : prispevek na The social history of money across the Eastern Bloc and the Global South in the Twentieth century, 27–28 June 2024, Cambridge. [COBISS.SI-ID 200240131]

2023

PIRJEVEC, Jože. From comrades to revisionists and back : the vicissitudes of Sino-Yugoslav relations from the 1930s to the 1980s. V: STOPIĆ, Zvonimir (ur.), et al. China, Yugoslavia, and socialist worldmaking : convergences and divergences. Koper: Science and Research Centre, Annales ZRS, 2023. Str. 21-78. ISBN 978-961-7195-10-1. [COBISS.SI-ID 149858307]

REŽEK, Mateja. Yugoslavia’s policy towards the Middle East and its relations with Israel, 1946-1990. V: STOPIĆ, Zvonimir (ur.), et al. China, Yugoslavia, and socialist worldmaking : convergences and divergences. Koper: Science and Research Centre, Annales ZRS, 2023. Str. 293-315. ISBN 978-961-7195-10-1. [COBISS.SI-ID 149865731]

RAMŠAK, Jure. Shared premises, disparate outcomes : Chinese and Yugoslav economic engagement with developing countries (1971-1989). V: STOPIĆ, Zvonimir (ur.), et al. China, Yugoslavia, and socialist worldmaking : convergences and divergences. Koper: Science and Research Centre, Annales ZRS, 2023. Str. 341-361. ISBN 978-961-7195-10-1. [COBISS.SI-ID 149876739]

RAMŠAK, Jure. Non-Alignment, Yugoslav diplomacy and the establishment of cross-cultural links with Africa. V: PREDAN, Barbara (ur.), TEPINA, Daša (ur.). The culture of the non-aligned : the clash of cultural and political narratives. Ljubljana: University of Ljubljana Press, 2023. Str. 59-79, 253, 262. ISBN 978-961-297-143-4. https://ebooks.uni-lj.si/ZalozbaUL/catalog/view/452/793/8861. [COBISS.SI-ID 167653379]

REŽEK, Mateja. Porážka pražského jara slovinskýma a jugoslávskýma očima. V: SOVILJ, Milan (ur.), VOJTĚCHOVSKÝ, Ondřej (ur.), MOSKOVIĆ, Boris (ur.). Druhý poločas : Jugoslávie v době vrcholného a pozdního socialismu : Pocta Janu Pelikánovi. Vydání první. Praha: Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, 2023. Str. 114-134. Fontes, 34. svazek. ISBN 978-80-7671-126-6, ISBN 80-7671-126-6. [COBISS.SI-ID 193910019]

RAMŠAK, Jure. Nove studije hladnog rata i proučavanje međunarodne saradnje u okviru Pokreta nesvrstanih : predavanje na Filozofski fakulteti Univerze v Sarajevu, 6. 6. 2023. [COBISS.SI-ID 155155715]

REŽEK, Mateja. „Globalna“ Jugoslavija i Bliski istok : između nesvrstanosti i pragmatizma : predavanje na Filozofski fakulteti Univerze v Sarajevu, 6. 6. 2023. [COBISS.SI-ID 155170051]