Znanstveno-raziskovalno središče Koper (ZRS Koper) v sodelovanju s Sekcijo za kulturno dediščino Zveze zgodovinskih društev Slovenije
vabi na projektni dogodek
Solinarstvo včeraj, danes, jutri: vtisi in odtisi dediščinjenja,
ki bo v četrtek, 5. decembra 2024, ob 17. uri v Centru humanističnih znanosti ZRS Koper
(Kreljeva 6, Koper).
Nizu dogodkov obeleževanja svoje 30-letnice ZRS Koper, v sodelovanju s Sekcijo za kulturno dediščino Zveze zgodovinskih društev Slovenije in drugimi javnimi ustanovami, dodaja dogodek posvečen eni izmed pomembnejših dejavnosti lokalne zgodovine, to je solinarstvu. Panoga, ki je več stoletij obmorskemu območju današnjih štirih istrskih občin omogočala gospodarski in družbeni razvoj, je danes v javnosti prevečkrat predstavljena kot romantizirana tradicionalna pridelava soli umešena v očarljivo okolje solinarske krajine z bogato naravno in kulturno dediščino. Z namenom osveščanja o solinarstvu današnjega časa pripravljamo dogodek, ki se bo tej dejavnosti približal s treh različnih, a medsebojno prepletenih perspektiv.
Predstavitev temeljnega raziskovalnega projekta »Zrno soli, kristaliziranje sobivanja: solinarstvo kot izkustvena okoljska modrost«
Raziskovalni projekt obravnava solinarstvo – obrt pridelave morske soli – kot utelešeno praktično modrost. Je edini znanstveni projekt, ki interdisciplinarno proučuje lokalno solinarstvo na več področjih okoljske humanistike in družboslovja, izvajajo ga namreč sodelavke in sodelavci Inštituta za filozofske in religijske študije ter Mediteranskega inštituta za okoljske študije iz ZRS Koper ter Geografskega inštituta Antona Melika in Inštituta za slovensko narodopisje iz ZRC SAZU. Raziskava stremi k odstiranju edinstvenega in neprestanega prepletanja med človeškimi in nečloveškimi dejavniki solin ter razumevanju solinarstva kot odraza sobivanja človeka in okolja. Okolje ponuja in prenaša svojo modrost na človeka, ki jo z izkušanjem sčasoma tudi utelesi. Po prvem letu raziskovalnega projektnega dela bodo ob tej priložnosti predstavljeni prvi izsledki, predvsem pa izkustva pridobljena na osnovi okoljsko osrediščenega etnografskega terenskega dela.
Projekt bo predstavila vodja projekta Maja Bjelica (ZRS Koper, Inštitut za filozofske in religijske študije).
Okrogla miza o dediščinjenju solinarstva
Sekcija za kulturno dediščino Zveze zgodovinskih društev Slovenije je skupaj z ZRS Koper in ZRC SAZU za to priložnost pripravila okroglo mizo o dediščinjenju solinarstva. Pozornost bo na tesni prepletenosti solinarstva s solinami kot naravnim habitatom. Solinarstvo kot praksa in način življenja tvori soline, medtem ko mu soline kot prostor to omogočajo. Soodvisnost kulturne in naravne dediščine je torej na primeru solinarstva izrazita, motili pa bi se, če bi menili, da gre za osamljen primer. Sogovornice in sogovornik pripadajo različnim generacijam in izhajajo iz različnih disciplin, pa so vendar tako ali drugače obogateni z izkušnjami, na primeru katerih lahko naslovijo dediščinjenje solinarstva. Na primeru drugih dobrih praks bomo preizpraševali sedanje stanje dediščine solinarstva, njeno problematično razdvojenost na naravno in kulturno dediščino, in kovali ideje za prihodnost, ko bi nemara solinarstvo lahko dediščinili v vsej njegovi pestrosti, od kulinarike do halofitnih rastlin.
Z nami bodo:
- Zala Dimc (magistrica krajinske arhitekture Biotehniške fakultete),
- Eda Benčič Mohar (nekdanja sodelavka Zavoda za varstvo kulturne dediščine, Območna enota Piran),
- Saša Roškar (Zavod za varstvo kulturne dediščine, Območna enota Kranj),
- Marko Starman (Krajinski park Strunjan).
Pogovor bo moderirala Daša Ličen (ZRC SAZU, Inštitut za slovensko narodopisje).
Odprtje fotografske razstave »Božo Štajer: Svet solin«
Razstava je nastala v okviru sodelovanja Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije, Pomorskega muzeja – Museo del mare “Sergej Mašera” Piran – Pirano in Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, prvič je bila na ogled v Muzeju solinarstva v Fontaniggiah leta 2022, tokrat bo prvič na ogled v Kopru, na voljo v Centru humanističnih znanosti ZRS Koper do 10. januarja 2025. Fotografije, ki jih je Božo Štajer posnel leta 1954 na območju Sečoveljskih solin ter nekdanjih solin Fazan v Luciji, prikazujejo solinsko krajino, solinarke in solinarje, njihovo delo in življenje, ter tako pričajo o nekaterih značilnostih, ki niso več del sodobnega solinarstva.
Vodenje po razstavi bo izvedel Matjaž Kljun (ZRS Koper, Mediteranski inštitut za okoljske študije; Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije).
Dogodek se odvija v okviru temeljnega raziskovalnega projekta »Zrno soli, kristaliziranje sobivanja: solinarstvo kot izkustvena okoljska modrost« (J6-50196), ki ga financira Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS).