Izhod iz enostavnega načina

Velik uspeh 6. Dneva kaštelirjev/gradišč, čezmejne strokovno-znanstvene konference: polne arheologije, socialne vključenosti, trajnosti in delavnic

22. in 23. novembra 2024 je potekala čezmejna strokovno-znanstvena konferenca 6. dan kaštelirjev/gradišč, ki je bila prvič organizirana v okviru projekta KAŠTellieri (Trajnostna kulturno-turistična destinacija Čezmejna Dežela prazgodovinskih gradišč – kaštelirjev Zgornjega Jadrana, Interreg VI-A Italija-Slovenija 2021-2027 ITA-SI0600226).

Konference, ki je potekala v Centru humanističnih znanosti ZRS Koper in v prostorih Zveze Sonček na Elerjih, se je udeležilo več kot 100 strokovnjakov, predstavnikov institucij in navdušencev.

Pozdravne besede prvega dne konference so podali pomembni predstavniki ustanov, med drugim:

  • Dr. Tilen Glavina (namestnik direktorja in vodja Centra za beneško zgodovino in kulturno dediščino ZRS Koper),
  • Mario Steffè (podžupan Mestne občine Koper),
  • Paolo Polidori (župan Občine Milje),
  • Uroš Jelenovič (predstavnik Mestne občine Koper in vodja projekta).

Prvi dan se je začel s predstavitvijo strateških smernic za razvoj trajnostne kulturne in turistične destinacije, ki sta jih predstavili Astrid Prašnikar (ROS.TURIST-Inštitut za odgovorni turizem) in dr. Nina Tomažević (UL Fakulteta za upravo). Poudarili sta priložnosti za trajnostno valorizacijo prazgodovinskih kaštelirjev.  Predstavili so niz arheoloških raziskav in interpretacije dediščine z uglednimi prispevki znanstvenikov, kot so dr. Federico Bernardini (Universita’ di Udine), dr. Elena Leghissa (ZRC SAZU), dr. Elisabetta Borgna (Universita’ di Udine), Susi Corazza (Universita’ di Udine), Giulio Simeoni (Universita’ di Udine), dr. Manca Vinazza (UL FF Oddelek za arheologijo), dr. Alenka Tomaž (UP FHŠ Oddelek in Inštitut za arheologijo in dediščino), dr. Martina Blečić Kavur (UP FHŠ Oddelek za arheologijo in dediščino) in dr. Boris Kavur (UP FHŠ Oddelek za arheologijo in dediščino). Na popoldanski sekciji so bile predstavljene izkušnje in pričevanja različnih organizacij in institucij, med njimi so bili: Iztok Suhadolnik (Zveza Sonček), Lea Korbar, Damjana Štukelj in Julija Drgan (Dom na Krasu), dr. Maja Zadel, dr. Ksenija Perković, dr. Blaž Lenarčič (ZRS Koper), Snježana Karinja in Franco Juri (Pomorski muzej “Sergej Mašera” Piran), Živa Kaligarič in Anja Slavec (Riverside School London), Nena Bibica (Pina), Anja Cerkvenik (Center za komunikacijo, sluh in govor Portorož), Darja Černac (Sožitje).

Prvi konferenčni dan se je zaključil z kroglo mizo o trajnostnem kulturnem turizmu z naslovom Od arheološkega odkritja do 5* doživetja, ki jo je moderirala mag. Ariana Durnik.

Gostje razprave, ki so predstavili konkretne primere in dobre prakse iz Slovenije in Italije, so bili: dr. Vesna Merc (Arheolov), Petra Stušek (Turizem Ljubljana), Bogdan Macarol (Društvo turističnih vodnikov Krasa in Brkinov), Manca Pepevnik (Slovenska turistična organizacija), Astrid Prašnikar (ROS.TURIST – Inštitut za odgovorni turizem) in Lara Černetič (Venetian Cluster).

Razprava je bila navdih za bodoči razvoj inovativnih turističnih produktov s 5-zvezdičnimi doživetji v okviru projekta KAŠTellieri.

Ključni trenutek dneva je bil pristop novih članov k Čezmejnemu konzorciju “Dežela prazgodovinskih gradišč/kaštelirjev”, ki se bo v sklopu omenjenega projekta širil in krepil mrežo ter sodelovanje med lokalnimi deležniki tudi na italijanski strani.

Drugi dan je bil namenjen praktičnim aktivnostim z delavnicami, ki so udeležence, zlasti člane zveze Sonček in Doma na Krasu, aktivno vključile. Potekale so delavnice s predstavitvami: tkanje s karticami (Maruša Bizjak), priprava prazgodovinskih jedi (Turistično in kulturno društvo Šparžin), izdelava spominkov v obliki prazgodovinskih posodic pod mentorstvom članov Doma na Krasu, ki so sodelovali z udeleženci Zveze Sonček in demonstracija tehnik izdelave prazgodovinske keramike (Alenka Gololičič).

Program se je zaključil z vodenim ogledom arheološkega parka Castelliere Elleri, ki ga je vodil dr. Paolo Paronuzzi, ter degustacijo prazgodovinskih jedi, pripravljenih v sodelovanju z Društvom Šparžin. Dan se je končal s projekcijo filma Hema – Zgodba kaštelirjev.

Dogodek je izpostavil prizadevanja za dostopnost kulturne in arheološke dediščine vsem, s poudarkom na socialni vključenosti oseb s posebnimi potrebami. Predstavljeni primeri dobrih praks so poudarili pomen sodelovanja med lokalnimi skupnostmi, organizacijami in institucijami za spodbujanje vključujočega in trajnostno naravnanega turističnega modela.


Šesti Dan kaštelirjev je znova potrdil vlogo projekta KAŠTellieri kot promotorja trajnostne, vključujoče, kulturne in turistične mreže, ki poudarja edinstveno dediščino z velikim potencialom za prihodnji razvoj območja Zgornjega Jadrana.

 Ob dogodku je bila natisnjena knjižica povzetkov s programom konference, ki je na voljo tudi v digitalni obliki na uradni spletni strani projekta: www.ita-slo.eu/kastellieri.

Za več podrobnosti o projektu in aktualnih dogodkih obiščite našo spletno stran: www.ita-slo.eu/kastellieri.