Izhod iz enostavnega načina

Projekt INNOCENT: Objavljen nov priročnik za uporabo elektronskih dokazov v kazenskih postopkih

Toolkit for handling and admissibility of electronic evidence

V sklopu projekta INNOCENT so v ANNALES ZRS, znanstveni založbi ZRS Koper, izdali novo spletno monografijo v angleškem jeziku z naslovom Toolkit for Handling and Admissibility of Electronic Evidence: Empowering Legal Practitioners to Critically Review E-Evidence from the Procedural Rights Perspective.

Priročnik je namenjen izboljšanju razumevanja pravnih in praktičnih izzivov, s katerimi se srečujejo sodniki, tožilci in odvetniki pri zbiranju elektronskih dokazov s strani organov pregona, sodniški dokazni oceni dopustnosti elektronskih dokazov ter čezmejnem dostopu in izmenjavi elektronskih dokazov. Priročnik na kratko analizira sorodne mednarodne raziskovalne projekte, tako zaključene, kot tudi tiste, ki so še vedno v teku, ter usmerjevalne dokumente, povezane z elektronskimi dokazi.  Vsebuje opis mednarodnega in EU pravnega okvira ter proučitev s tem povezanega ustavnopravnega koncepta domneve nedolžnosti in pravic poštenega sojenja, ki morajo biti zagotovljene osumljenim in obdolženim v kazenskih postopkih. Priročnik tudi predstavi definicijo, izvor, vrste in različne faze v življenjskem ciklu elektronskih dokazov ter izpostavi tudi potrebo po uskladitvi pravnih praks držav članic EU in vzpostavitvi standardiziranih postopkov za ravnanje z elektronskimi dokazi na EU ravni.

Tekom projekta so vse sodelujoče države poskušale k sodelovanju pritegniti čim večje število različnih pravnih strokovnjakov, s poudarkom na sodnikih, tožilcih in odvetnikih, ki so imeli priložnost izmenjati poglede v zvezi z uporabo elektronskih dokazov v kazenskem postopku ter nadgraditi svoje znanje in veščine. Glavni dosežek tega mednarodnega projekta je tako objava Priročnika o digitalnih dokazih, ki sta ga napisala dr. Benjamin Flander in dr. Anže Erbežnik iz Pravnega inštituta ZRS Koper.

Priročnik je dostopen TUKAJ.

Projekt INNOCENT (Improving the application of the presumption of iNNOCEnce when applying elecTronic evidence, št. 101056685) se osredotoča na procesne pravice osumljenih ali obtoženih kaznivega dejanja, zlasti na njihovo pravico do domneve nedolžnosti, dokler jim ni dokazana krivda. Pri tem raziskovalci opozarjajo na pomen razumevanja in pravilne uporabe elektronskih dokazov v kazenskem postopku. Tekom projekta so projektni partnerji iz Poljske, Hrvaške, Slovaške, Češke in Bolgarije podrobneje analizirali pravno ureditev in sodno prakso v zvezi z elektronskimi dokazi navedenih držav, analizirali veljavne in predlagane mednarodne in evropske predpise in pravne instrumente, ter sodno prakso Evropskega sodišča za človekove pravice in Sodišča Evropske Unije.