V Cankarjevem domu, natančneje v dvorani Alme Karlin, bo v sredo, 15. januarja 2025, ob 19. uri potekalo predavanje na temo Digitalna ekoduhovnost? Fenomenologija in etika virtualnih izkustev »narave«.
Prvo predavanje, ki ga bo vodil prof. dr. Aleš Črnič z Univerze v Ljubljani (Fakulteta za družbene vede), bo obravnavalo vpliv pandemije covida-19 na religijske skupnosti v Evropi. V okviru mednarodne raziskave CHANSE-Recovira so bile preučene spremembe v oblikah in izkušnjah religijskega življenja v sedmih evropskih državah, med njimi tudi Slovenija. Raziskava je osvetlila, kako sodobna tehnologija in digitalna kultura vplivata na religiozno življenje v digitalni dobi.
Med predavatelji bo tudi doc. dr. Gorazd Andrejč z Univerze v Groningenu in sodelavec na Inštitutu za filozofske in religijske študije ZRS Koper, ki bo raziskoval pojav digitalne ekoduhovnosti. Z uporabo virtualne resničnosti, ki omogoča potopitev v „naravne“ okolje, se razvija nova oblika duhovnega doživetja, ki obravnava povezanost z naravo, samim seboj in z duhovnim svetom. Predavanje bo analiziralo vprašanje, v kakšnem smislu so izkušnje virtualne narave različne od fizičnih izkušenj narave in kako to vpliva na ekoduhovnost ter odnos do znanosti in tehnologije.
Dogodek je del raziskovalnega programa ARIS »Konstruktivna teologija v dobi digitalne kulture in antropocena« (P6-0434), ki poteka v sodelovanju z ZRS Koper in Društvom za primerjalno religiologijo.
Vstop je brezplačen, vendar so potrebne vstopnice.
Vabljeni!