V ponedeljek 30. junija 2025 se je zaključil 4-letni evropski projekt SCORE (Smart control of the climate resilience in European coastal cities, Horizont 2020-LC-CLA-2018-2019-2020).
Predstavnika ZRS Koper, slovenskega partnerja projekta, Erik Kralj in Cécil Meulenberg z Mediteranskega inštituta za okoljske študije ZRS Koper sta na kratko predstavila rezultate projekta SCORE in živega laboratorija Piran, v katerem so sodelovali prisotni udeleženci.
Zaključnega sestanka, ki ga je gostila občina Piran v Tintorettovi dvorani, so se udeležili občani, predstavniki Občine Piran, Okolja Piran in lokalnih interesnih skupin. V neformalni in sproščeni atmosferi sta se predstavnika ZRS Koper zahvalila najbolj proaktivnim posamenikom, vsi udeleženci pa so prejeli darilne vrečke.














“Upamo, da se bodo so-ustvarjeni in so-zasnovani rezultati živega laboratorija Piran, med drugim tudi nabor prednostnih ekosistemskih pristopov, načrt obnove terasastih vrtov na dveh parcelah pod cerkvijo sv. Jurija, in dve analizi stroškov in koristi povezanih z različnimi sonaravnimi rešitvami, nadalje razvijali kot ekosistemski pristop z uporabo sonaravnih in na naravi temelječih rešitev. Pričakuje se, da bo načrtovana prihodnja izvedba revitalizacije javno dostopnih zelenih površin in obnova zgodovinskih zbiralnikov deževnice potekala v sodelovanju z delovno skupino ViTA (Valorizacija in inovacije tradicionalne arhitekture in krajine v Piranu), ki je bila ustanovljena v okviru projekta SCORE. Ta kot pomembna elementa krajine in učinkovita pristopa za dvig podnebne odpornosti mesta prepoznava terasasto krajino in tradicionalne gradbene tehnike, kot so suhozidne stene in vodoprepustni kamniti tlaki,” sta v svojih predstavitvah povedala predstavnika ZRS Koper.
Po predstavitvi so udeleženci najprej opravili skupinsko fotografiranje ter se nato družili v Tartinijevi hiši, kjer so ob prigrizku in pijači nadaljevali razpravo o tematikah projekta in potencialih živega laboratorija Piran.














Darilne vrečke, ki so jih prejeli udeleženci, so vsebovale promocijske materiale in končne brošure projekta SCORE, ki so na voljo tudi v digitalni obliki.
- Brošura z osnovnimi rezultati projekta
- Knjižica s podrobnejšimi rezultati projekta
- Kompilacija rezultatov, vezanih na Piran
- Brošura rezultatov, vezanih na Piran (ANG)
- Brošura rezultatov, vezanih na Piran (SLO)
- Brošura rezultatov, vezanih na Piran (IT)
Poleg teh promocijskih gradiv je bil preveden tudi eden od rezultatov projekta SCORE, pisanje katerega je vodil ZRS Koper, in sicer ‘Priročnik za občansko znanost – Citizen Science Playbook’, ki je na voljo v digitalni obliki. To poročilo vsebuje opis strategije sodelovanja, ki se je uporabljala v projektu SCORE za vzpostavitev živih laboratorijev in izvajanje dejavnosti državljanske znanosti. Vsebuje tudi učne module o prilagajanju podnebnim spremembam in slovar s podnebnimi izrazi. Na kratko opisuje tudi orodja, ki so se uporabljala v projektu SCORE za vključevanje zainteresiranih strani, in vsebuje povezave do datotek in videoposnetkov, ki jih je mogoče prenesti, ter do obsežnih odprtih spletnih tečajev o rezultatih in metodah projekta SCORE.
V imenu projekta SCORE sta se predstavnika ZRS Koper zahvalila številnim prebivalcem Pirana za dragocen prispevek k uspehu dejavnosti živega laboratorija v Piranu, ter za strokovne prispevke naslednjim organizacijam: Comunità degli Italiani Giuseppe Tartini Pirano; Krajevna skupnost Piran; Civilna Iniciativa Piran; Abakkum Piran – Zavod za krajino, kulturo in umetnost; Zavod za trajnost morske krajine Piran; Okolje Piran d.o.o.; Limnos d.o.o.; Casa Tartini; Župnija Piran; Minoriti Piran; Mestna knjižnica Piran; Pokrajinski arhiv Koper; Gimnazija, elektro in pomorska šola Piran; Osrednja knjižnica Srečka Vilharja Koper; Knjižnica ZRS Koper; Občina Piran; Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje Koper; Civilna zaščita Piran; Mediteranski inštitut za okoljske študije – ZRS Koper; Javni zavod Krajinski park Strunjan; Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije – območna enota Piran; Pomorski Muzej “Sergej Mašera” Piran.

