V okviru mednarodnega projekta PITCH (Model for gender-sensitive intergration strategies based on Personalised, partIcipaTory, loCal, and multi-stakeHolder approaches, št. 101038534) so na Inštitutu za
družboslovne študije ZRS Koper v sodelovanju z Mestno občino Koper organizirali štiridelno usposabljanje za strokovne delavce in delavke na področju vključevanja priseljencev in priseljenk v lokalno okolje.
Usposabljanje je potekalo v Središču Rotunda v Kopru, kjer so vsako sredo dopoldne v septembru in oktobru potekala tematska srečanja, namenjena povezovanju lokalnih deležnikov, izmenjavi dobrih praks in diseminaciji ugotovitev projekta.
Štirje sklopi srečanj so se osredotočili na različne vidike vključevanja priseljencev in priseljenk:
- 1. Sklop: Ustvarjanje medkulturnega lokalnega okolja, kjer so sodelovale dr. Marina Lukšič Hacin (ZRC SAZU) in dr. Marijanca Ajša Vižintin (ZRC SAZU);
- 2. sklop: Praktični nasveti za vključevanje priseljenih v lokalno okolje, kjer so sodelovale: Sandra Končan (ZRS Koper), Nada Čupkovič in Mateja Balogalj (Ljudska univerza Koper) ter mag. Sergeja Brglez (Poklicni center Obala);
- 3. Sklop: Upravljanje z medkulturnostjo – zasnova lokalnih akcijskih načrtov, kjer so sodelovale Sandra Končan (ZRS Koper), Mirna Buić, Maja Drobne in Jasna Ratoša (PiNA);
- 4. Sklop: Kulturna senzibilnost pri delu s priseljenci, kjer so sodelovale , kjer so sodelovale Sandra Končan in dr. Mateja Sedmak (ZRS Koper), dr. Sanja Cukut Krilić (ZRC SAZU).
Srečanja so bila zasnovana interaktivno, s predavanji, diskusijami in delavnicami, pri čemer so udeleženci in udeleženkami zasnovali akcijske načrte za ključne izzive, kot so pomanjkanje medkulturnih mediatorjev, fizičnih prostorov za druženja in ciljno informiranje priseljencev in priseljenk.




Srečanja so bila zasnovana interaktivno, s predavanji, diskusijami in delavnicami, pri čemer so udeleženci in udeleženkami zasnovali akcijske načrte za ključne izzive, kot so pomanjkanje medkulturnih mediatorjev, fizičnih prostorov za druženja in ciljno informiranje priseljencev in priseljenk.
Zasnovali so osnutek tabele z obstoječimi gradivi in povezavami, ki so že bila razvita na lokalnem območju in zastavili akcijske načrte, kako pristopiti h ključnim integracijskim izzivom:
- pomanjkanje medkulturnih mediatorjev in sistemska pomanjkljivosti tega poklica,
- pomanjkanje fizičnih prostorov za neformalna druženja, npr. medkulturni center,
- premalo ciljnega informiranja in odsotnost enotne vstopne točke.
Usposabljanja se je udeležilo 20 predstavnikov in predstavnic iz različnih institucij: Center za socialno delo Južna Primorska, Krizni center, Društvo za nenasilno komunikacijo, Svetovalni center Istre, Kulturno izobraževalno društvo PiNA, Ljudska univerza Koper, Poklicni center Obala, Zavod Republike Slovenije za šolstvo, Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Urad vlade za oskrbo in integracijo migrantov in Osrednja knjižnica Srečka Vilharja Koper.

