Izhod iz enostavnega načina

Ponoven razmislek o modrem gospodarstvu: družbeni in okoljski vplivi ter priložnosti

Grad nad vodo

Mediteranski inštitut za okoljske študije ZRS s v okviru evropskega projekta RethinkBlue (Rethinking the Blue Economy: Socio-Ecological Impacts and Opportunities – RethinkBlue, št. AGA-CA22122-1-16563) vzpostavlja vseevropsko interdisciplinarno mrežo raziskovalcev iz 33 držav, spodbuja povezovanje med njimi ter drugimi interesnimi skupinami po Evropi in zunaj nje. V okviru projekta RethinkBlue raziskovalci ocenjujejo vplive okolja in tehnološkega napredka na obalne skupnosti, pri čemer preučujejo možnosti in priložnosti, ki jih prinašajo inovacije na tem področju.

Približno 60 odstotkov svetovnega prebivalstva živi v oddaljenosti do 60 km od obale, kar dodatno poudarja pomen teh raziskav. Obalna območja so dom različnim ekosistemom in ljudem, ter predstavljalo glavne vire hrane, zaposlovanja, omogočajo naravne komunikacijske poti, mobilnost in pridobivanje energije. Koncept modrega gospodarstva se osredotoča na izkoriščanje, ohranjanje in obnavljanje morskih okolij ter vključuje širok spekter gospodarskih sektorjev, kot so ribištvo, marikultura, pomorski promet, obalni turizem in drugi.

Obalni prebivalci so izpostavljeni posledicam podnebnih sprememb, kot sta dvig morske gladine in večje tveganje za naravne nesreče. Zaradi tega se bodo številni obalni prebivalci v Evropi morali prilagoditi ali celo preseliti, kar bo imelo resne družbene in gospodarske posledice.

“Mediteranski inštitut za okoljske študije ZRS Koper spodbuja delovanje trajnostne modre ekonomije, ki mora v prvi vrsti delovati dolgoročno in v korist prebivalcev obalnih krajev. Učinke trajnostne modre ekonomije moramo meriti, jih prevpraševati in usmerjati tako, da bodo skladni z omejitvami okolja in pravičnostjo,” je povedala predstojnica inštituta dr. Jerneja Penca. “Sodelovanje v projektu RethinkBlue in vodilna vloga v njem sta za naš inštitut izjemno pomembna, saj nas to vključuje v mednarodne tokove znanja ter oblikovanja EU politik.”