„Strah vodi v jezo. Jeza vodi do sovraštva.
Sovraštvo vodi v trpljenje.“
(Yoda, Vojna zvezd)
Znanstveno-raziskovalno središče (ZRS) Koper sodeluje v mednarodnem projektu HUMAN – Digital Hate Interrupter Activism to Combat Structural Racism, ki ima cilj ozaveščati in preprečevati širjenje sovražnega govora, usmerjenega proti otrokom in mladim, pripadnikom priseljenskih skupnosti, z uporabo digitalnih tehnologij (projektna številka: 101144478). V okviru tega projekta sta Lucija Dežan in Blaž Lenarčič 14. januarja 2025 organizirala sestanek delovne skupine, sestavljene iz predstavnikov_ic lokalnih vladnih in nevladnih organizacij, ki delujejo na področju sovražnega govora in/ali mladine. Namen srečanja je bil izmenjati izkušnje ter razviti načrt sodelovanja za preprečevanje sovražnega govora in nasilja v lokalni skupnosti.
Med razpravo so udeleženci_ke izpostavili_e zaskrbljujoč porast sovražnega govora, tako med odraslimi kot tudi med otroki in mladimi. Sovražni govor je pogosto usmerjen proti priseljencem, ženskam, otrokom s posebnimi potrebami in drugim ranljivim skupinam. Pomembno je izpostaviti, da je sovražni govor med mladostniki predvsem prisoten na različnih spletnih platformah, a se pojavlja tudi v medosebni komunikaciji v fizičnem prostoru.
Predstavnik policije je poudaril, da sovražni govor pogosto prehaja v druge oblike nasilja, kot so verbalne zlorabe, fizični napadi in vandalizem. Dodatno je bila izpostavljena težava pomanjkanja razumevanja, kaj vse sovražni govor vključuje, kar otežuje prijavo tovrstnih dejanj. Med mladoletniki sovražni govor pogosto temelji na etničnih razlikah, toksični moškosti, spolni usmerjenosti in političnih prepričanjih.
Čeprav so aktivnosti, ki se izvajajo na tem področju, že prinesle prve rezultate, je za trajne spremembe potreben čas, še posebej pri delu z mladimi. Udeleženci_ke so izpostavili_e tudi pomembnost medijske pismenosti in odgovorne uporabe interneta, saj se mladi pogosto srečujejo z dezinformacijami, lažnimi novicami in manipulacijami, ki so v nekaterih primerih osnova sovražnega govora.
Udeleženci_ke sestanka so se strinjali_e, da ni enotnega pristopa, ki bi bil primeren za vse mladostnike. Nekatere organizacije imajo boljše izkušnje z aktivnostmi, ki potekajo v večjih skupinah, druge pa z bolj individualnimi pristopi.
Vsi prisotni so izrazili zadovoljstvo s potekom sestanka in so pripravljeni sodelovati v prihodnjih projektnih aktivnostih. Skupni cilj vseh je izboljšanje družbene klime ter stanja na področju sovražnega govora v Sloveniji.
