Evropsko partnerstvo z naslovom Spodbujanje prehodov na trajnostno prihodnost v mestnih okoljih (Driving Urban Transitions towards a Sustainable Future – DUT) je objavilo rezultate drugega razpisa v okviru partnerstva. Več kot 600 projektnih partnerjev je v 150 predlogih zaprosilo za približno 170 milijonov evrov sredstev.
Med izbranimi 42 projekti je 5 projektov, katerih sofinanciranje bo potekalo preko Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS), med njimi tudi “NATURGO – Nature Based Solutions and Urban Governance”, kjer kot vodilna raziskovalka sodeluje dr. Jerneja Penca iz Mediteranskega inštituta za okoljske študije (MIOS) ZRS Koper.
Projekt NATURGO (rešitve, temelječe na naravi, in upravljanje z urbanimi vodami) bo izboljšal razumevanje o tem, kako trenutni kriteriji, strukture, procesi in prakse oblikovanja strategij v upravljanju urbanih voda upoštevajo na-naravi-temelječe rešitve ter kako jih je mogoče izboljšati. Projekt razvija celovito razumevanje participatornega načrtovanja in upravljanja, upravljanja z vodami in izhodiščnih strategij za na-naravi-temelječe rešitve. Partnerji na specifičnih lokacijah partnerskih mest preko strateških raziskav v sodelovanju z občinskimi odločevalci in deležniki razumevajo trenutne in razvijajo prihodnje strategije za upravljanje z vodami. Pri tem uporabljajo napredne metode oblikovanja scenarijev, s katerimi vzpostavljajo boljše razumevanje, kako se dolgoročni cilji, vplivi, stroški in drugi dejavniki odražajo v strategijah, povezanih z vodo. Onkraj specifičnih primerov analizirajo, kako lahko ključni strukturni in postopkovni vidiki upravljanja omogočijo sodelovalno in učinkovito načrtovanje, implementacijo in vzdrževanje na-naravi-temelječih rešitev v urbanem vodnem sektorju.
»Projekt NATURGO bo pomembno nadgrajeval obstoječe delo našega inštituta na področju krepitve odpornosti pred posledicami podnebnih sprememb v naših obalnih mestih, z osredotočanjem na probleme, povezane z vodo (poplave zaradi močnih neurij, višanja gladine morja, povečanih meteornih voda, suša poleti…). Naši raziskovalci z Občino Piran v okviru projekta SCORE razvijajo določene rešitve za tovrstne izzive, v okviru projekta RethinkBlue in drugih mednarodnih mrež o njih razpravljamo v mednarodni perspektivi, projekti ECOSMART, ECO2SMART in POSEIDONE ter vse vrste ne-projektnih izmenjav znanja omogočajo naše stabilne povezave z lokalnimi deležniki. NATURGO bo na eni strani vnašal konkretne rešitve v lokalno okolje, zlasti v sodelovanju z Občino Piran in vsemi lokalnimi deležniki, na drugi pa ta lokalna spoznanja prenašal v strateška priporočila, ki bodo osnova za policy ukrepe in znanstvene zaključke v širšem prostoru,« je povedala dr. Jerneja Penca, predstojnica Mediteranskega inštituta za okoljske študije ZRS Koper.
Partnerstvo DUT je eno od 49 evropskih partnerstev okvirnega programa Obzorje Evropa, v katerem sodeluje 67 partnerjev iz 28 držav, vključno z nacionalnimi in regionalnimi oblikovalci politik, financerji raziskav in inovacij ter agencijami, ki delujejo na področju urbane politike.
Partnerstvo temelji na dosežkih Skupne programske pobude Urbana Evropa (Joint Programming Initiative Urban Europe – JPI UE), cilj pa je ustvariti močno skupnost za spodbujanje prehodov na trajnostno prihodnost v mestnih okoljih in vzpostaviti kakovostno platformo za raziskave in inovacije, s pomočjo katere bodo mesta lahko postala bolj trajnostna, vključujoča in prijetna za življenje.