Izhod iz enostavnega načina

Mednarodni študijski obisk v Postojni v okviru projekta N.E.A.R to Guardians

Inštitut za družboslovne študije ZRS Koper je 4. in 5. decembra 2024 v Postojni gostil dvodnevni študijski obisk v okviru projekta N.E.A.R. to Guardians – Mreženje in izmenjave za okrepitev skrbništva na področjih nastanitve, dela in izobraževanja (Networking and Exchange Activities to Reinforce Guardianship on housing, labour and education, AMIF-2023-AMIF 101140815).

Projekt, ki ga financira EU, si prizadeva za izboljšanje sistemov skrbništva in vključevanja mladoletnih migrantov brez spremstva po vsej Evropi. Dogodek je združil strokovnjake iz petih evropskih držav, in sicer iz Slovenije, Italije, Španije, Grčije in Belgije. Namen študijskega obiska je bil omogočiti boljše razumevanje slovenskega sistema obravnave mladoletnih migrantov brez spremstva ter obstoječih praks s področij njihove nastanitve, izobraževanja in vključevanja na trg dela.

Poseben poudarek je bil namenjen predstavitvi dobrih praks, kjer so tri organizacije iz Slovenije delile svoje izkušnje. Urša Regvar iz Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja (PIC) je prek platforme Zoom predstavila pravno pomoč za mladoletne migrante brez spremstva, pri čemer se je osredotočila na vlogo zakonitih zastopnikov pri zaščiti njihovih pravic. Manca Raušl, podpredsednica in vodja strokovnih programov Društva Ključ, je predstavila preventivni program PATS, ki je namenjen preprečevanju trgovine z ljudmi, zlasti v kontekstu migracij, posebej pa je izpostavila ranljivost mladoletnih migrantov brez spremstva in pomen preventivnih ukrepov. Prostočasne aktivnosti in podporo, ki jih Slovenska filantropija nudi mladoletnim migrantom brez spremstva v okviru projekta, ki ga izvajajo, pa je predstavila Tamara Raftović Loštrek.

Naslednji dan so udeleženci obiskali Sprejemni in nastanitveni center za mladoletnike brez spremstva v Postojni, kjer so dobili praktičen vpogled v oskrbo mladoletnih migrantov brez spremstva v Sloveniji. Udeleženci so si izmenjali poglede in izkušnje s strokovnimi sodelavci iz postojnskega centra. Študijski obisk v Postojni je udeležencem omogočil izmenjavo znanj in izkušenj ter okrepil sodelovanje pri iskanju najboljših rešitev za podporo mladoletnim migrantom brez spremstva.

Projektne aktivnosti N.E.A.R. to Guardians poleg izmenjave znanj in izkušenj preko študijskih obiskov, vključujejo tudi pripravo programov usposabljanja za skrbnike, vzpostavitev povezav in sodelovanja med deležniki ter ozaveščanje o pomenu učinkovitega sistema skrbništva.