Raziskovalno področje po ARIS: Jezikoslovje
Podpodročje: Teoretično in uporabno jezikoslovje
Raziskovalni program: Razsežnosti slovenstva med lokalnim in globalnim v začetku tretjega tisočletja Mentorica: doc. dr. Tina Čok (objave)
Opis:
Sodelovanje pri raziskavah, ki preučujejo učenje in poučevanje tipološko, psihološko, zgodovinsko bližjih ali oddaljenih jezikov, kako njihovo jezikovno stičnost izkoristiti in kako jezikovno oddaljenost premostiti z razvijanjem novih oblik jezikovne didaktike. Še posebej bo v ospredju delo na empiričnih raziskavah, usmerjenih v odkrivanje presečišč in razmejitev med vplivi jezika in kulture na upovedovanje in konceptualizacijo stvarnosti z namenom oblikovanja sodobne inkluzivne jezikovne didaktike[1].
Raziskovalno delo bo obsegalo tudi izvajanje raziskav skladno s pristopi občanske znanosti z uporabniki, ki bodo kasneje tudi koristniki pridobljenih rezultatov.
Mladi raziskovalec bo vključen v delo raziskovalne skupine na Inštitutu za jezikoslovje študije. Tema doktorskega dela naj bo v grobem povezana s tekočimi raziskovalnimi tematikami mentorice (npr. kognitivni vidiki pri učenju in poučevanju tujih jezikov, medjezikovnost, večjezičnost, jezikovna stičnost, kognitivno-inkluzivna jezikovna didaktika) in zasnovana eksperimentalno.
Pričakovano predznanje:
- Aktivno znanje vsaj dveh tujih jezikov.
- Osnovne komunikacijske in organizacijske veščine, potrebne za prijavljanje in izvajanje projektov.
- Temeljna znanja s področja humanistike s poudarkom na jezikoslovnih disciplinah, kot sta primerjalno in kognitivno jezikoslovje.
Kontaktna oseba na ZRS Koper Martina Žerak:
telefon: 05 663 7784, 05 663 7700
Prijava je mogoča do 6. 8. 2024.